בית הספר לביה"ס לפלמנקו נולד מתוך הדרך שהתחלתי ללכת בה כשפגשתי לראשונה בפלמנקו, והוא גדל ומתפתח ככל שאני ממשיכה ללכת בה. כמו הצוענים, גם ביה"ס נדד בין אכסניות שונות בחיפה, בקריות ובגלבוע, עד שמצא בית משלו - חלל קסום ששופץ והפך למערת הפלמנקו Cantera. המערה ממוקמת בקצה סימטת ח'טיב הציורית הנשפכת לתוך כיכר פריז בעיר התחתית של חיפה, ומתקיימים בה שיעורים שוטפים לצד סדנאות ומופעים.

השיעורים בביה"ס לפלמנקו ב Cantera מציעים מגוון רחב של אפשרויות למידה מהצעד הראשון ועד רמה מתקדמת ומקצועית, במסגרת אישית וקבוצתית. השיעורים כוללים לימודי תנועה, קצב, ריקוד עם מוזיקה חיה ושימוש באביזרים הייחודיים בפלמנקו (מניפה, צעיף, שמלת זנב ועוד...)

לביה"ס מגיעים מוזיקאים מהמובילים בארץ בתחום הפלמנקו, ללוות את השיעורים וללמד שיעורי שירה וגיטרה. אנו נותנים דגש וחשיבות עליונה ללימוד "שפת הפלמנקו" - שפה הייחודית לאמנות זו, המקיימת דיאלוג חי ומרתק בין הריקוד למוזיקה. עוד מגיעים אלינו מורים ומורות אורחות מהארץ ומספרד המעבירים קורסים מרוכזים וכיתות אמן, לצד שיעורי מחול צועני של ביה"ס "נעימה" המתקיימים גם הם בחלל המערה.

בסוף השנה, בדרך כלל, מתקיים מופע סיום של תלמידות ביה"ס - הזדמנות חגיגית ושמחה לחלוק את פרות העבודה המשותפת לאורך השנה ואת אהבתנו לפלמנקו עם הקרובים לנו ועם הקהל הרחב. בנוסף, לאורך השנה מתקיימים ב Cantera מופעי "טבלאו" Tablao (מופעי פלמנקו מסורתיים בליווי מוזיקה חיה) לצד ערבי טעימות יין ופלמנקו, "הרצאות בריקוד" על תרבות הפלמנקו ואירועי תרבות נוספים. המופעים פתוחים לקהל הרחב ומארחים את הרקדנים המקצועיים בסטודיו לצד אמנים אורחים.

ביהס לפלמנקו מפורט.jpg
 

Cantera וביה"ס לפלמנקו

צוות בית הספר

עדי עקיבא – חיתה בספרד כ13 שנה, שם התמקצעה כרקדנית פלמנקו, מורה וכוריאוגרפית וזכתה להכרה בינלאומית. מלמדת ומופיעה בפסטיבלים ופרויקטים ברחבי העולם כסולנית וכחלק מלהקה והרכבים שונים ומגוונים. זכתה בכמה תחרויות פלמנקו, ביניהן התחרות הנחשבת בספרד Ferderación de peñas de Málaga.

עדי עקיבא.jpg

יהודה (שוקי) שוויקי – נגן גיטרה וזמר פלמנקו, מהבכירים והעסוקים ביותר בארץ. למד תקופות ארוכות בדרום ספרד ובעל ניסיון עשיר בליווי של ריקוד. מלווה את מיטב אמני הפלמנקו בארץ ומחו"ל, מנגן בהרכבים מוזיקליים שונים ומלמד שירה ונגינה באופן פרטני וקבוצתי.

חיה פרלה נודל – החלה את דרכה עם ענבל כהן בשנת 2011 ולאחר שנתיים הצטרפה ללהקת בית הספר ולצוות המורים. זכתה במקום השלישי בתחרות הפלמנקו הארצית של קרן עדי לשנת 2017. יוצרת ומופיעה לצד הגיטריסט ערן מדמון.

יעל הורביץ – זמרת פלמנקו מהבולטות והמובילות בארץ. יעל עובדת בימים אלה על אלבום שני, מופיעה לצד מיטב אמני הפלמנקו בארץ ומחו"ל ומשלבת בשירתה השפעות ים תיכוניות, לטיניות וירושלמיות עליהן גדלה. מלמדת שירת פלמנקו באופן פרטי וקבוצתי.

בר לפיד - רקדן פלמנקו צעיר ומוכשר שגדל בביה"ס, החל ללמד בו במהלך השנה האחרונה ומגלה גם בתחום זה יכולות גבוהות. רוקד פלמנקו מגיל 5, הצטרף לאנסמבל ביה"ס כבר בגיל 14 והופיע איתו בריקודים קבוצתיים וכסולן. בגיל 16 קטף את המקום הראשון בתחרות הארצית של "קרן עדי" לפלמנקו.

בר לפיד.jpg

ערן מדמון – מוסיקאי, יוצר, מלחין ומורה לגיטרה, בוגר מכללת צפת למוסיקה יהודית ואתנית. מנגן גיטרה פלמנקו וסגנון חופשי, מלמד מוסיקה ומופיע בהרכבים שונים. מלווה את השיעורים בבית הספר, את הסדנאות והמופעים כבר למעלה משבע שנים.

 
 
שיעורי כוריאוגראפיה.jpg

שיעורי כוריאוגרפיה

"שיעורי הליבה" בבית הספר. שיעור בו נלמד ריקוד שלם לאורך השנה לפי סגנון מסויים בפלמנקו (palo), ומלווה בשירה וגיטרה אחת לחודש. מתקיים לפי רמות שונות בהתאם לניסיון ורקע קודם בפלמנקו.

שיעורים נוספים

Bulería por fiesta

שיעור המוקדש ללימוד ותרגול של אחד מסגנונות הליבה של הפלמנקו - ה"בולרייה" Bulería. זהו סגנון קליל ושמח אותו רוקדים, שרים ומנגנים בד"כ בסוף מופעי הפלמנקו או בהתכנסויות ספונטניות עממיות, משפחתיות ואחרות. הבולרייה היא הבסיס ל"שפת הפלמנקו" ולדיאלוג המיוחד בין הריקוד למוזיקה החיה וכמו לימוד של כל שפה מבקש זמן, תרגול והקשבה. בשיעור נלמד תנועות בסיסיות וניתן דגש רב על הביטוי האישי שלהן ועל התאמתן בזמן אמת למוזיקה. מוזמנות/ים להגיע בנעל פשוטה ובג'ינס!

בולרייה פור פיאסטה.jpg

ימי ג', 19:00-20:00
כל הרמות

Cantera, רח' שיבת ציון 21, חיפה

טכניקה וקומפאס

 שיעור "אדמה ובסיס", שמטרתו לעבוד לעומק על כל מרכיבי הריקוד: עבודת רגליים, קואורדינציה (תיאום) בין פלג הגוף העליון והתחתון, סיבובים, עבודת הזרועות וכפות הידיים, תרגילי קצב, "סוניקטה" וקומפאס. שיעור המחזק את השליטה בגוף ובקצב ומאפשר יותר שחרור ופנאי בזמן הריקוד. שיעור תומך ומשלים לשיעורי הכוריאוגרפיה. מתקיים לפי רמות וניתן גם בשעות הבוקר.
 

IMG_20190725_213912_341.jpg

ימי א', 19:00-20:00
רמת ממשיכות / מתקדמות


ימי ה', 09:30-11:00
רמת ממשיכות
Cantera, רח' שיבת ציון 21, חיפה

סבייאנס 

ריקוד זוגות עממי מתוך הפולקלור האנדלוסי, שהפך לחלק מהפלמנקו.  ריקוד שמח ואלגנטי הנרקד בפסטיבלים ובשמחות המקומיות, ושם דגש על הבעה, תנועת הזרועות ופלג הגוף העליון. מתאים לבעלות/י רקע של לפחות שנה בפלמנקו ו/או לבעלות'י ניסיון במחול אתני אחר ורוצות להעשיר את עצמן.

סבייאנס או מופע פור פיאסטה.jpg

ימי ב', 17:30-18:30
Cantera, רח' שיבת ציון 21,
 חיפה

 Mantón (הצעיף הספרדי)

שיעור שיתמקד בריקוד עם אחד האביזרים המרהיבים של הפלמנקו - הצעיף. בשיעור נלמד איך לעבוד עם המנטון ולהתייחס אליו ונתרגל טכניקה ורצפים תנועתיים בצורה חופשית ועל הקומפאס. לאורך השנה תילמד כוריאוגרפיה - ריקוד שלם על גבי מוזיקה עם הצעיף.

מנטון.jpg

ימי ה', 8:00-9:20
Cantera, רח' שיבת ציון 21, חיפה

שיעורים פרטיים

שיעורים המתקיימים בפורמט של מורה ותלמיד/ה או שתיים. מתומחרים בנפרד ונקבעים ישירות מול מורי ביה"ס. תכני השיעור יכולים להשתנות בהתאם לבקשת ולצרכי התלמיד/ה - מחיזוק אלמנטים של קצב ותנועה, תרגול והבהרה של נושא שלא הובן, השלמה של שיעור שהוחסר ועד בניית כוריאוראפיה אישית. שיעורים פרטיים ניתנים גם לשירה ו/או ליווי גיטרה.

שיעור פרטי.jpg

בתיאום אישי
Cantera, רח' שיבת ציון 21, חיפה

רפרטואר

שיעור בוקר המיועד למי שמעוניינת ללמוד כוריאוגרפיות על פלייבקים (מוזיקה מוקלטת). יילמדו ריקודים המיועדים להופעות מזדמנות במסגרת ביה"ס וניתן כמובן להשתמש בהם גם באופן עצמאי. שיעור בקצב מהיר יחסית, לרמת ממשיכות/מתקדמות בעלות רקע, ניסיון ושליטה במקצבי הפלמנקו השונים.

רפרטואר.jpeg

ימי א', 9:00-11:00
Cantera, רח' שיבת ציון 21,
 חיפה

 

לשיריקוד - לרקוד עם השירה / לשיר את הריקוד

סדרת מפגשים לאורך השנה המתקיימים עם הזמרת יעל הורביץ ומלווים על ידי נגן גיטרה פלמנקו.

מעגל "בולרייה פור פיאסטה''

מעגל בולרייה פתוח המאפשר תרגול חי של שיעורי הבולרייה השוטפים ו/או הזדמנות למי שכבר "חי את הבולרייה" לבוא ולהתנסות בחומרים חדשים, מוזיקליים ותנועתיים. הפיאסטה היא למעשה מעין "'ג'אם סשיין" בו יש הזדמנות לכל אחד להיכנס למעגל ולתרגל לפי הרמה שלו ריקוד לבולרייה, וגם להיות חלק מהמעגל – לתת קצב ועידוד להספיג עוד ועוד את הפלמנקו פנימה. מוזמנים גם זמרים/ות וגיטריסטים שרוצים לתרגל ולהיות חלק מהמעגל.

שיעור שירה קבוצתי (לא לזמרים בלבד!)

שיעורים שמטרתם לאפשר היכרות עם הבסיס העמוק של אמנות הפלמנקו – ה"קאנטה" Cante (השירה). אין צורך בידע קודם, או בטכניקת שירה - בשיעורים אלה נלמד מילים ומלודיות קלאסיות ועממיות של לטרות (בתים של שירה Letras) המאפיינים סגנונות שונים בפלמנקו. וכך, כמו בכל אמנות חיה, כשהאוזן מזהה משהו מוכר, הגוף נענה ביתר קלות ויכול יותר ויותר להביע את עצמו – בריקוד, או בליווי של גיטרה, מחיאות כף וחלאו. את השיעורים מלמדת הזמרת יעל הורביץ.
בולרייה פור פיאסטה 2.jpg

תאריכי המפגשים הקרובים:
18.11.21
23.12.21

17:45-18:45 - שיעור שירה (Tangos de TRIANA)
19:00-20:30 - מעגל בולרייה פור פיאסטה

יוליה גינסבורג 1.jpg